پایتون یا جاوا؟

  • از

اینکه هر کسی در آینده حداقل باید یک زبان برنامه نویسی را بلد باشد یک روال طبیعی است. ولی خب اگر من بخواهم شروع به یادگیری یک زبان برنامه نویسی کنم بین این همه زبان متنوع و قدرتمند کدام یک را باید انتخاب کنم؟ جوابی که در پاسخ این سوال باید گفت این است که اگر بدون مشاوره و مشورت یک زبان را انتخاب کنیم و شروع به یادگیری کنیم حتی اگر انتخاب ما نامناسب بود مطمئناً در همان زبان موفق خواهیم بود زیرا تمام زبان ها به اندازه هم قدرتمند بوده و فقط تفاوت آنها در هدف و ایده های ما می باشد. در این مقاله سعی داریم دو تا از بهترین زبان های حال حاضر را مقایسه کرده و نتایج را به شما اعلام کنیم. از آن جهت که هر یک از این زبان ها وظایف مشخص شده ای دارند برای یک فرد مبتدی انتخاب یکی از آن ها مشکل است.

زبان برنامه نویسی جاوا و پایتون در هر برهه از زمان جزو برترین های زبان های برنامه نویسی بودند و از محبوبیت وحشتناک بالایی برخوردار هستند. از نقاط مشترک این دو زبان این است که می توانیم به وسیله آن ها هر ایده و کار مورد نظر را پیاده سازی کنیم. اما نکته قابل توجهی که باید بررسی شود این است که اگر قدرت اصلی هر یک را شناسایی کنیم می توانیم بر اساس نیاز خود آن زبانی را انتخاب کنیم که قدرتمندتر باشد. به عنوان مثال اگر نیاز ما در زمینه وب سایت باشد مسلمان پایتون و اگر اندروید روان کار ما است مسلماً جاوا بهترین مورد می باشد. برای تازه واردان مسلمان گیج کننده است که یکی از این دو را انتخاب کنند. پس با ما همراه باشید ویژگی های اصلی و کاربردهای مهم این دو زبان را درک کنید.

پایتون برای افراد تازه کار و مبتدی بهترین گزینه ممکن می باشد زیرا ساده تر از زبان جاوا است و یادگیری آن سریعتر می باشد. برنامه نویسی همانند بورس ارتباطی به رشته های دانشگاهی و موارد دیگر ندارد و هر کسی با علاقه خود و تلاش و پشتکار خود می‌تواند هر زبان برنامه نویسی را حتی حرفه ای تر از کسانی که رشته دانشگاهی آنها مرتبط با برنامه نویسی بوده یاد بگیرد. ساختار و قوانین پایتون ساده تر از جاوا است و حاوی کلمات پیچیده و گنگ نمی باشد. هنگام کار با پایتون متوجه خواهید شد که دستورات کمتری برای اجرای یک پروژه نیاز هست پیاده سازی کنید و این به این معنا است ست در پایتون سرعت کار شما زیادتر از جاوا می باشد.

پایتون بهتر است یا جاوا؟

زبان جاوا در میان برنامه نویسان از محبوبیت بسیار بالایی برخوردار است و این ادعا را می توانید در نظر سنجی های موجود در سایت های خارجی جویا شوید. درست است در جاوا دستورات بیشتری را برای اجرای یک پروژه باید پیاده سازی کرد ولی زمان اجرای اپلیکیشن و برنامه کوتاهتر از پایتون می باشد. از ویژگی های این زبان می‌توان به استاتیک بودن آن، همه جانبه بودن آن، شی گرایی اشاره کرد. در ادامه کار این دو زبان را از جهات یادگیری آسان، میزان درآمد و موقعیت شغلی در ایران، میزان محبوبیت در ایران و جهان، نحوه ساختاری این دو زبان، زمان لازم برای اجرای برنامه ها، قدرت پردازش و میزان حافظه مصرفی با هم بررسی می نماییم.

از جهت یادگیری برای کسانی که تازه شروع به برنامه نویسی می خواهند بکنند زبان جاوا سنگین است و این زبان مخصوص کسانی است که آشنایی خوبی با اصول برنامه نویسی داشته باشند. این را بدانید که تمام زبان ها عملیات یکسان را با روش های مختلف می توانند اجرا کنند و تفاوتی بین زبان ها نیست. ولی برای اینکه در ابتدای کار از برنامه نویسی زده نشوید با پایتون شروع کنید. این هدف شما است که تعیین می کند که کدام زبان را انتخاب کنید و سریع و آسان بودن زبان برای شما اهمیتی نداشته باشد. سادگی و سرعت پایتون از یه جهت خوب است ولی از جهات دیگر مثل بهینه بودن آپشن خوبی نیست.

زبان جاوا و پایتون هر دو شی گرا هستند به این معنا که می‌توان اپلیکیشن را با یک بار نوشتن بر روی سایر سیستم های دیگر اجرا شود. در جاوا اشیا به هر مکانی از حافظه فرستاده نمی‌شود و تنها به محل واقعی فرستاده می شود. این عمل باعث می شود که جاوا از حافظه خوب به نحو احسن استفاده کند و بهینه سازی بهتری نسبت به پایتون داشته باشد. این ویژگی برای پروژه های بزرگ با کد های طولانی بسیار مناسب است. منظم بودن ساختار جاوا و خوانایی بالا علی الخصوص در کد های طولانی از مزیت بسیار مهم زبان جاوا است. جاوا دسترسی خوبی به کتابخانه های زیادی دارد و کسانی که می‌خواهند وارد دنیای اپلیکیشن های دسکتاپ و سرورها و اندروید شوند باید به سراغ این زبان بروند. از آنجا که زبان کاتلین kotlin ترند شده است این احتمال وجود دارد گرایش به جاوا کاهش یابد. کدهای استاندارد زیادی که جاوا دارد این نقص را می رساند که برای اجرای پروژه های ساده می بایست کد های زیادی را پیاده سازی کرد.

برای یادگیری ماشین و هوش مصنوعی باید از پایتون کمک گرفت زیرا کتابخانه ها و ابزار های زیادی در این زمینه برای برنامه نویسان تدارک دیده است. یک فرد مسلط به پایتون می‌تواند با کمک فریم ورک جنگو در زمینه طراحی و توسعه وب شروع به کار کند. انتقال و مهاجرت از جاوا به پایتون آسان تر از مهاجرت از پایتون به جاوا است. بسیاری از شرکت های جهان مانند گوگل و اینستاگرام بخشی از پروژه خود را با پایتون پیاده سازی کردند و در مقابل شرکت های آمازون و لینکدین از جمله مثال هایی هستند که از جاوا برای پروژه خود بهره مند شده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *