مشاوره سرمایه گذاری در فارکس

  • از

معرفی بازار فارکس

فارکس مخفف Foreign Exchange Market است که نحوه فعالیت در آن به این صورت است که یک طرف ارز را به فروش می رساند و طرف دیگر ارز را خریداری می نماید. بازار فارکس به صورت یک کانال الکترونیکی می باشد که بین بانکها ایجاد شده و ارزهای مختلف را را به یکدیگر تبدیل می کند. نرخ مبادله همانند بورس ایران که قیمت سهام ها از طریق عرضه و تقاضا تعیین می‌شد در بازار فارکس از طریق عرضه و تقاضا معین می شود. در این بازار علاوه بر معاملات جفت ارزها، معاملات ارز های دیجیتال، سهام ها و فلزات گرانبها معامله می شود.

این بازار نسبت به بازار بورس ایران نقدشوندگی بسیار بالایی دارد و بزرگترین بازار مالی در حال حاضر می باشد که روزانه گردش مالی تریلیون دلاری دارد. واسطه گری در این بازار و معامله گر ها همانند بورس ایران توسط کارگزاری ها انجام می پذیرد ولی از محاسن بزرگان ۲۴ ساعته بودن این بازار است. اتفاقاتی که در دنیای سیاست و اقتصاد جهان می‌افتد و اخبار های ناشی از آنها تاثیر بسزایی بر قیمت های فارکس کس می گذارد که این امر طبیعی می باشد چون فارکس یک بازار بین المللی است.

آموزش های لازم برای فعالیت در فارکس

همانطور که اطلاع دارید برای موفقیت در بورس ایران باید مهارت هایی را کسب می‌کردیم که عبارت بودند از: تحلیل تکنیکال، تحلیل بنیادی، فیلتر نویسی و تابلو خوانی. تفاوتی که در آموزش فارکس وجود دارد این است که فیلتر نویسی و تابلو خوانی در این بازار کاربردی ندارد و به جای فیلتر نویسی از اکسپلویت نویسی استفاده می شود. ابزارهایی که کاربرد فراوانی برای تحلیل در این بازار وجود دارد تکنیکال و فاندامنتال هستند.

علم تکنیکال به این صورت است که رفتار قیمت و بازار را از طریق نمودار هر سهم یا ارز پیش بینی می شود که نیازمند مهارت و تجربه کافی در این باره است. اندیکاتور های بسیاری در علم تکنیکال وارد شده است ست که هر کدام کاربرد به خصوص خود را دارند مثل فیبوناچی. و رمز موفقیت در استفاده از این اندیکاتور ها تمرین فراوان و تجربه کافی است. علم فاندامنتال به اخبار و اطلاعات هر سهم و ارز برمیگردد که هر تحلیلگری باید اخبار و اطلاعات موجود هر سهم و ارز را به سرعت دریافت کند تا مبادا از سودها و ضررهای پیشرو عقب بماند.

آموزش فارکس

چگونه به بازار فارکس ورود و ثبت نام کنیم؟

برای شروع کار در فارکس ابتدا باید همانند بورس ایران در یکی از کارگزاری ها ثبت نام کرده و پس از ثبت نام کارگزاری نام کاربری و رمز را به معامله گر می فرستد تا به وسیله آن بتواند با پنل های مخصوص خود در بازار فارکس معامله نماید. به منظور اینکه ارتباطی بین معامله‌گر و کارگزاری ایجاد شود، از نرم‌افزارها و پنل های کارگزاری ها استفاده می شود. پنل یا نرم افزار هر کارگزاری متفاوت می باشد ولی نرم افزاری که که اکثراً از آن استفاده می کنند متاتریدر است. متاتریدر دقیقا شبیه مفیدتریدر است که معامله گران با استفاده از این نرم افزار می‌توانند آخرین قیمت ها را رصد کرده و پس از تحلیل هایشان شروع به فروش یا خرید نمایند.

نرم افزار متاتریدر یک نرم‌افزار رایگان بوده که به وسیله آن می توان قیمت های یک سهم یا ارز را از جمله اولین قیمت، آخرین قیمت معامله، بیشترین و کمترین قیمت را مشاهده کرد و نمودار هر سهم را زنده به صورت کندلی یا میله ای و یا خطی دید. این کمترین امکاناتی بود که می توانستیم با این نرم افزار انجام دهیم. اصلی ترین کاربرد این نرم افزار استفاده از ابزارهای تحلیل مثل اندیکاتورها یا اسیلاتورها می باشد. مثلاً به راحتی میتوانیم ناحیه متراکم حمایت مقاومت فیبوناچی را با این نرم افزار پیدا کنیم.

اصطلاحات بازار فارکس

همانند بورس به ازای معاملات انجام شده باید کمیسیون به کارگزاری ها پرداخت شود که خود کارگزاری ها این کارمزد را از حساب ما کسر می کند. در فارکس اصطلاحی به نام لات داریم این که به وسیله آن میزان حجم معاملات به دست می آید. معاملاتی که در فارکس انجام میشود به صورت جفت ارز است. در ضریب تبادل جفت ارزها مقداری تغییر وجود دارد که به واحد اندازه گیری آن پیپ گویند. به اختلاف قیمت بین ارز خریداری شده و فروخته شده در هر جفت ارز اسپرد گفته می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *