مشاوره خرید دستگاه انژکتور شور

  • از

سرویس های انژکتوری وارد دنیای خودرو سازی شده اند تا در حد ممکن مصرف سوخت خودروها به کمترین میزان ممکن برسد و عملکرد خوب خودرو وابسته مستقیم به کارکرد انژکتور دارد. دستگاه انژکتور شور به منظور شستشو و تست این سرویس ها به کار می روند. نام دیگر این دستگاه سوزن شور یا انژکتور شوی می باشد. از مزایای دستگاه انژکتور شور می‌توان به افزایش قدرت خودرو، پاکسازی و رسوب زدایی سوزنها انژکتور، افزایش عمر و روانکاری موتور، کاهش سوخت مصرفی و کاهش آلودگی هوا اشاره کرد. اگر موتور سوخت بیش از حد مصرف کند یا شروع به لرزش کند و یا توان آن کم شده باشد به احتمال زیاد سیستم انژکتوری آن دچار اختلال و مشکل شده است.

افزایش بیش از حد آلاینده های زیست محیطی و محدود بودن منابع نفتی، جوامع مختلف را وادار کرده است که به شیوه های مختلف در مصرف سوختهای فسیلی صرفه جویی کنند. طراحی موتورهای انژکتوری با بازدهی بیشتر و همچنین بهینه سازی مصرف سوخت خودروهای موجود، فعالیتهایی برای استفاده بهینه از سوختهای فسیلی به ویژه بنزین است.همانطور که از اسم این دستگاه بر می آید، انژکتورشور دستگاهی است که برای تست، شستشو و سرویس انژکتور خودرو از آن استفاده می شود.انژکتور که برگرفته از کلمه لاتین injector به معنی پاشیدن با قدرت است، قطعه ای است در خودرو که سوخت را با قدرت و شدت به سیلندر خودرو می فرستد.این قطعه ، قطعه بسیار مهمی در خودرو محسوب می شود که عملکرد صحیح آن، کارایی خوب خودرو را در پی دارد.دستگاه انژکتورشور دستگاهی است که با برنامه های مختلف شستشو و داشتن سیستم اولتراسونیک باعث شستشوی انژکتورهای خودروها می شود که در اصطلاح عامیانه به آن دستگاه سوزن شور ، انژکتورشور ۴ سیلندر ، انژکتورشور ۶ سیلندر ، انژکتورشور ۴ کانال ، انژکتورشور ۶ کانال ، انژکتورشور اولتراسونیک ، انژکتورشور روکار ، دستگاه شستشوی انژکتور ، انژکتورشور منوی فارسی و انژکتورشور درجا ، شستشوی انژکتور ۴۰۵ و … گفته می شود .

دستگاه انژکتورشور

دستگاه تست و شستشوی انژکتور که با نامهای دستگاه انژکتورشور و انژکتورشوی و یا دستگاه سوزن شور نیز شناخته می شود و در مدلهای انژکتورشور 4 سیلندر و انژکتورشور 6 سیلندر ( انژکتورشور 4 کانال و 6 کانال ) ، انژکتورشور روکار یا انژکتورشور درجا و انژکتورشور اولتراسونیک نیز موجود می باشند، دستگاهی است که میزان پاشیدن سوزن انژکتور خودرو را در حالتهای مختلف از دور موتور 700 ( ایست کامل ) تا دور موتور 7000 در چندین حال مختلف نشان می دهد که به همین دلیل با نام تست انژکتور نیز معرفی شده است. انژکتور به معنی پاشیدن پر قدرت است و در خودرو سوخت را با شدت به سیلندر میفرستد ‫‫انژکتور قطعه مهمی در خودرو محسوب می شود و عملکرد صحیح آن کارایی خوب را در پی دارد ‫انژکتور‫ مقدار سوخت مورد نظر را در زمان تعیین شده پاشش میکند. مسلما زاویه پاشش و همینطور زاویه قرارگیری انژکتور تاثیر به سزایی در احتراق خودرو دارد. ‫ یکی از اصلی ترین لوازم دستگاه انژکتورشور وان اولتراسونیک می باشد که پس از تست سوزن انژکتور برای از بین بردن رسوب داخل انژکتور از آن استفاده می شود. به همین خاطر با نامهای انژکتور شور یا سوزن شور و یا شستشوی انژکتور نیز نامیده میشود.انژکتور نیز مانند هر قطعه دیگری در خودرو پس از مدتی کار کردن دچار مشکلاتی می شود که در عملکرد صحیح سوخت رسانی خلل ایجاد می کند و نیاز به تعمیر و سرویس دارد.
ذرات ناخالصی که در اغلب سوخت های خودرو با هر کیفتی موجود است، به مرور زمان به اجزای سیستم سوخت رسانی به ویژه انژکتور نفوذ کرده و تشکیل رسوب می دهند که همین رسوب سبب می شود که انژکتور نتواند به درستی عمل کند و سوخت را به مقدار مورد نیاز و با زاویه تعیین شده توسط ecu در زمان مناسب پاشش کند.

انژکتور یک شیر الکترومغناطیسی است که برای پاشش سوخت متناسب با نیاز موتور و همچنین فراهم کردن شرایط کارکرد مطلوب در یک سیستم تزریق سوخت طراحی شده است. انژکتورها معمولاً سوخت را داخل مانیفولد هوای ورودی پشت سوپاپهای ورودی اسپری کرده و به حالت پودر در میآورند. انژکتور از طریق ریل سوخت تغذیه میشود و سوخت را به جریان هوای ورودی موتور تزریق میکند. یک سر انژکتور داخل ریل سوخت و سر دیگر آن داخل مانیفولد هوای ورودی یا داخل محفظه احتراق در برخی خودروهای جدید قرار دارد. وقتی سوئیچ باز و خودرو روشن میشود، ولتاژ +12 V به طور دائم به یکی از پایه های انژکتور میرسد و آن را برق دار می کند. هرگاه که زمان پاشش انژکتور فرا میرسد، ECU ولتاژی منفی برای شروع کار به سوزن ارسال می کند.با توجه به قیمت بالای انژکتور بهترین راه حل این مشکل تعمیر و سرویس دهی آن است که توسط دستگاه انژکتور صورت می گیرد. با استفاده از انژکتورشور می توان عملکرد انژکتور را بررسی کرد و از سالم بودن آن مطمئن شد. همچنین رسوب زدایی نیز توسط این دستگاه (انژکتورشور) صورت می گیرد.در حالتی که مالک خودرو بخواهد بابت شستشوی روکار سوزن ها باز شوند دستگاه را نزدیک خودرو برده و شلنگ خروجی دستگاه انژکتورشور را به ریل سوخت خودرو وصل کرده و کلید شستشو روکار دستگاه را زده و عملیات شستشو انجام می گردد.

سنسور اکسیژن معمولاً از یک بدنه سرامیکی و الکترودهایی از جنس پلاتینیوم تشکیل شده و غلاف محافظ آن از جنس دی اکسید زیرکونیوم است. دمای عملکرد این سنسور در محدوده 300 تا 800 درجه سانتیگراد است، به همین دلیل به یک المنت گرمکن مجهز شده است.ecu خودرو با اطلاعاتی که از سنسورها دریافت می کند زمان و مقدار پاشش سوخت را تعیین می کند و برای انژکتور ارسال می کند. انزکتور طبق دستورات ارسالی ecu مقدار سوخت مورد نظر را در زمان تعیین شده پاشش می کند. مسلما زاویه پاشش و همینطور زاویه قرارگیری انژکتور تاثیر به سزایی در احتراق خودرو خواهد داشت.

مزایای انژکتورشور

مزایای استفاده از دستگاه انژکتورشور
بهبود عملکرد و افزایش قدرت و توان خودرو-استارت خوردن راحت خودرو-کاهش مصرف سوخت-کاهش آلاینده های خروجی و کمک به آلوده نشدن هوا-افزایش طول عمر موتور-روان و نرم کار کردن موتور خودرو-رسوب زدایی کامل سوزن انژکتورها-کاهش مصرف سوخت-عملکرد بهتر و بهینه موتور خودرو و افزایش قدرت موتور-کاهش آلاینده های مضر-بررسی توزیع و تحویل سوخت انژکتور-قابلیت نشت یابی و تمیز کردن انژکتور-قابلیت شستشوی انژکتور به صورت روکار و معکوس-مجهز به تست اهمی انژکتور-مجهز به سنسور اکسیژن-مجهز به تست استپر موتور ( دور آرام )-مجهز به حمام اولتراسونیک مجزا-مجهز به سیستم شستشوی اولتراسونیک-امکان تنظیم فشار به صورت الکترونیکی-مجهز به منوی فارسی

نحوه پر کردن نخلیه مخزن دستگاه: ورودی مخزن در سمت راست دستگاه قرار دارد و همچنین در سمت راست دستگاه نشانگری وجود دارد که ارتفاع مایع درون مخزن را نمایش می دهد. در اثر استفاده زیاد از دستگاه، مایع شستشو کثیف میشود. برای تخلیه و تعویض مایع میبایست شیر تخلیه مخزن در زیر دستگاه را باز کنید تا کل مایع کثیف تخلیه شود، سپس مجدداً شیر را بسته و مایع تمیز شستشو را درون مخزن بریزید. هر وقت مخزن دستگاه خالی شود، برای جلوگیری از آسیب به موتور دستگاه، پیغامی با عنوان «مخزن دستگاه خالی است » نمایش داده می شود و عملیات متوقف می گردد. برای ادامه کار می بایست مخزن دستگاه را با مایع شستشو به میزان لازم پر کنید.ابتدا دستگاه را به برق متصل کرده و سوزن انژکتورها را از روی خودرو باز می کنیم ، در صورتی که سوزن انژکتورها خیلی کثیف باشد ابتدا مواد شستشوی اولتراسونیک را داخل حوض شستشو ریخته تا به سطح مشخص شده سینی قرارگیری سوزنها برسد ، سپس سیستم اولتراسونیک را روشن کرده و درپوش آن را می بندیم و حدود ۱۰ دقیقه صبر می کنیم تا سوزن ها توسط سیستم امواج اولتراسونیک شستشو داده شده تا سوزن انژکتورها از هر نوع آلودگی چسبیده شده پاک شده و جلا یابند .

بطور کلی دستگاه تست و شستشوی انژکتور از تنوع کالایی فراوانی برخوردار است و دارای چندین مدل دستگاه انژکتورشور 4 سیلندر ، دستگاه انژکتورشور 6 سیلندر و دستگاه انژکتور شور 8 سیلندر می باشد که پرفروشترین آن دستگاه انژکتور شور 6 سیلندر است. دستگاه انژکتور شور خود به تنهایی به دو دسته انژکتور شور روکار ( انژکتور شور درجا ) به صورت برقی و بادی و دستگاه تست و شستشوی انژکتور تقسیم می شود. در انژکتور شور روکار نیازی به باز کردن سوزن انژکتور نمی باشد و عملیات شستشو بصورت روکار با روشن نمودن خودرو انجام می گردد که لازم به ذکر است در دستگاه انژکتور شور نیز با استفاده از شیلنگ روکار قابلیت اجرای آن بدین شکل امکان پذیر می باشد.مواد شستشوی انژکتور هرگز نباید با مواد شستشوی اولتراسونیک مخلوط گردد .
هنگام کار با دستگاه انژکتورشور و نزدیک بودن به آن از کشیدن سیگار یا روشن کردن فندک و آتش و هرگونه جرقه جدا خودداری کنید .جهت سوزن انژکتور مدل های قدیمی پژو ۴۰۵ که سوزن آنها درشت می باشد ریل تبدیل جداگانه روی دستگاه قرار داده می شود .زمانی که مواد شستشو تیره رنگ می گردد باید تخلیه و مواد جدید جایگزین گردد که جهت تخلیه از شیر تخلیه دستگاه یا قیف مکش کوچک داخل دستگاه استفاده گردد

باتوجه به اینکه خودرو ۴ سیلندر یا ۶ سیلندر می باشد و یا اینکه چه تعداد سوزن انژکتور شستشو باید داده شود ازاستوانه های شستشو استفاده و استوانه های اضافه بسته می شوند ، در نتیجه شستشوی انژکتور خودرو ۴ سیلندر با ۴ سوزن انژکتور را می توان روی دستگاه انژکتورشور ۶ سیلندر به راحتی انجام داد .
توصیه می شود همیشه از مواد شستشوی استاندارد جهت کار با دستگاه استفاده کنید.دستگاه تست و شستشوی انژکتور یکی از اصلی ترین دستگاهها در تعمیرگاه ها به شمار می رود که دارای لوازم جانبی نظیر میز ، شیلنگ روکار ، ریل سوخت 405، تست استپر موتور و … می باشد.پرفروشترین دستگاه های انژکتور شور در بازار ایران ساخت کشورهای چین و ایران بوده که مجهز به صفحه نمایشگر LCD یا صفحه نمایشگر دیجیتال و منوی فارسی می باشند و از برندهای معروف آن می توان به دستگاه انژکتور شور لانچ Launch ، دستگاه انژکتور شور پولی Puli ، دستگاه انژکتور شور HPMM ، دستگاه انژکتور شور واندرفو Wonderfu ، دستگاه انژکتور شور وست West و … اشاره نمود. قیمت انژکتور شور نسبت به کارایی و بازدهی آن در تعمیرگاه ها مناسب بوده و فروش انژکتور شور به همراه گارانتی ، خدمات ، آموزش و راه اندازی می باشد که توسط تجهیزات تعمیرگاهی کاردان صنعت عرضه و توزیع می گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *